Czym jest beton architektoniczny?

29 lutego 2020 Autor admin Wyłączono

Beton architektoniczny ostatnimi czasy zyskuje na popularności i jest coraz częściej wykorzystywanym materiałem wykończeniowym budynków – niewymagającym nakładania na niego dalszych warstw dekoracyjnych. Jest on bardzo efektownym wykończeniem obiektów budowlanych oraz estetycznym i przy okazji bardzo trwałym.

imitacja betonu architektonicznego

Na ogół beton kojarzy się wyłącznie z materiałem konstrukcyjnym, który zostaje zasłonięty przez kolejne warstwy wykończeniowe (np. tynk i farba), jednakże beton odpowiednio przygotowany (specjalne receptury i dodatki do betonu) jest od wielu lat wykorzystywany jako materiał zarówno konstrukcyjny, jak i jednocześnie dekoracyjny.

Wykorzystywanie betonu, zarówno pod względem konstrukcyjnym jak i dekoracyjnym, rozprzestrzeniło się na wiele obiektów budowlanych – począwszy od nowoczesnych budynków użyteczności publicznej, poprzez hotele, budownictwo sportowe, restauracje aż po domy jednorodzinne i mieszkania.

beton architektoniczny wykorzystany w pomieszczeniu

Beton architektoniczny charakteryzuje się gładką powierzchnią oraz widoczną warstwą strukturalną. Ilość wżerów, widocznych w materiale, zależna jest od zastosowanego formowania lub zabiegów technologicznych i jest to uzależnione od specyfikacji określonej przez architekta. W jego strukturze można zauważyć przebarwienia i smugi, podkreślające organiczne pochodzenie oraz szlachetną formę.

satynowe płyty imitujące beton architektoniczn
widoczne pory i pustki na powierzchni płyt gipsowych imitujących beton architektoniczny.

Niewątpliwie przy zdecydowanej większości inwestycji jako materiał konstrukcyjny ścian dominują elementy murowe – czy to ceramiczne czy też z betonu komórkowego. Co ma zrobić inwestor, któremu marzy się efekt betonu architektonicznego na ścianach wewnątrz obiektu? Może zastosować cienkowarstwowe ( 2-3 cm grubości) płyty z gipsu zbrojonego imitujące wyglądem beton architektoniczny.

satynowe płyty imitujące beton architektoniczny